Informace o závodě

V roce 2014 jsme se poprvé zúčastnili závodu Yukon Arctic Ultra. Hosťa (Petra) čili žena moje běžela 42 km a Venca  zkusil 160 km, kdy prohlásil " už nikdy více něco podobného ".
Nikdy více, znamená ještě více ve Vencově podání, proto jsme se přihlásili znova a to Hosťa na 160 km a Venca na 700 km. Venca si vybral tuto vzdálenost proto, aby se  tam už nemusel vracet a měl pokoj.  Jenže Venca skončil na 512km a tak se tam vrátit prostě musí. A tak se 5.února 2017 postaví na start znovu a pokusí se dostat do cíle.

Na Yukon Arctic Ultra se běží závody na 42km, 160 km, 500 km a nejdelších 700+ km, které se běží jednou za 2 roky.

Tento závod je označován jako nejchladnější a nejdrsnější závod na světě. Teploty mohou spadnout až na -60°C a průměrná teplota v únoru je - 20,1°C. Je to nonstop závod, bez podpory, zimní divočinou Yukonu, kdy si každý účastník táhne za sebou saně a na nich vše potřebné k přežití v divočině - spacák, bivak (spí se na sněhu), vařič, jídlo, atd.. Trať lze absolvovat běžecky, na běžkách či na snow biku. Cíl nejdelší trasy je v Dawson city.

Start závodu je 5.2.2017 z Whitehorse a následuje legendární závod psích spřežení Yukon Quest, který startuje 1 den před námi.
Zdroj :http://www.arcticultra.de/Během 160 km tratě budou dvě kontroly a to na konci maratónské tratě (po 42 km) a po 100 km.

Časový limit pro závod 160 km je 3 dny a pro závod 700km je 13 dní.

Asi hodně lidí se zamýšlí nad riziky tohoto závodu. Každý z účastníků 160, 500 a 700+ km bude mít tracker (satelitní zařízení), díky němuž budete moci sledovat pohyb závodníků a závodníci mohou přes tento tracker poslat signál v případě extrémního ohrožení. Link na tento online přenos je již zveřejněn v pravé liště, ale bude aktualizován na základě instrukcí pořadatele. Yukon nejsou Jizerky, zvěř (hlavně vlci, losi), obrovské prostory, nikde nikdo, samota a zima, takže je nutné být opravdu opatrný a ostražitý na každém kroku.


Venca má možnost poslat balíčky na 3 kontrolní místa. Nejdelší vzdálenost mezi jednotlivými kontrolami je bohužel na konci závodu a to mezi Scroggie Creek a Dawson city a to 158 km.
1 komentář: